FAQ

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT:

Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi k jednotlivých typům produktů:


 

Hodinky

Kovový náramek špiní ruku, proč?

Tato situace nastává u zákazníků, kteří své hodinky nosí opravdu často. Nejde o alergickou či chemickou reakci. Usazování nečistot vzniká v důsledku prachu, který se drží ve štěrbinách mezičlánků a při styku potu a prachu vzniká černý otisk na Vaší ruce. Doporučujeme náramek vymýt čistým technickým benzínem a vydrhnou mezičlánkové štěrbiny kartáčkem.

Zlacené hodinky (hodinky s povrchovou úpravou) – záruka, kvalita, trvanlivost?

Pokud hodinky nebudete nosit, barva vydrží. Bohužel, skutečnost je taková, že při nošení zlacení sedřete a jiná možnost neexistuje. Jedinou opravdu trvalou barvou je zlatá masiv (kompletně zlaté hodinky). Veškeré zlacení, včetně „rose gold“ je povrchová úprava
a všeobecně lze říct, že se na zlacení nevztahuje žádná záruka – lépe řečeno, na veškeré hodinky s povrchovou úpravou. Veškeré zlacení (a jiná barevná provedení) běžným užíváním sedřete. Na samotné sdírání barvy má vliv několik faktorů: pot, používání kosmetických přípravků, prostředí a především to, jak kdo s hodinkami zachází.

Nefungují mi hodinky dobíjené světlem – co je špatně?

První a tou nejpřijatelnější možností může být nedostatečně dobitý akumulátor/solární článek. Vyvarujte se tak nošení hodinkám ukrytým pod rukávem a dopřejte jim dostatek denního světla a akumulátory tak efektivně dobíjejte. Neprokáže-li se vybití akumulátoru, je potřeba odborný servisní zásah.

Původní baterie mi vydržela déle než kterákoliv další. Proč?

Každého jako první napadne otázka týkající se kvality baterie – není to však tak. Chod hodinek a životnost baterie se odvíjí od samotných hodinek, respektive jejich strojku. Velmi ovlivňujícím faktorem je jeho čistota a utěsnění hodinek. Je-li stroj zanesený, dochází ve strojku ke tření a baterie se rychleji vybíjí (je nutné promazat soukolí atp.).

Velký vliv na snižování životnosti baterie mají tepelné změny a používání funkcí, kterými disponují jednotlivé hodinky (používání chronografu aj.)

Došlo k odlomení plastového pouzdra a oddělení řemínku, jak to vyřešit?

Nejčastější závadou je odlomení tzv. „stěžejkové“ části, tedy, když se odlomí část plastu u jednoho z výstupků pouzdra, která drží řemínek pomocí stěžejky. Ke způsobení této závady není nutné nikterak přehnané síly – plast má totiž dvě velmi špatné vlastnosti – tvrdnutí a zkřehnutí. Pak stačí pouze nechtěné zachytnutí, zavadění či zatížení a plast praskne a stěžejka vypadne. Opravu lze provést buďto zalitím praskliny, avšak nejedná se o 100% opravu. Krajní variantou je výměna pouzdra za nové.

Zamlžování – rosení skla z vnitřní strany u vodotěsných hodinek.

Do všech vodotěsných hodinek se dostává vlhkost i tím, když byť nepatrně pootočíte korunkou či lehce stlačíte tlačítka. Do hodinek se dostane nepatrné množství vody či pouhá vlhkost a při změně teplot dojde ke zkondenzování vody (i po delší době) a v důsledku toho se orosí sklo. Prvním krokem doporučujeme vytáhnutí korunky do nejzazší polohy a nechat hodinky vyschnout do chvíle, kdy zarosení nezmizí. Nejlepší variantou je hodinky zaslat na vysušení a případné vyčištění skla k nám. Oprava není nikterak drahá a máte jistotu, že v důsledku vlhkosti a vody v hodinkách nedojde k poškození stroje.

Nejvíce trpí hodinky 30 a 50 metrové, a to při pouhé výměně baterie. Ptáte se proč? Tyto hodinky mají podstatně tenčí těsnění než hodinky s vyšší vodotěsností. Tato gumová těsnění nejsou uzpůsobená na větší zatěžování tlakem a teplotami z vnější, a proto oproti 100 a 200 metrovým hodinkám dříve podléhají stárnutí a tím pádem ztrácí původní těsnící vlastnosti. V těchto případech je nutné měnit při výměně baterie také těsnění pod víčkem a u korunky. 

Kožený řemínek má velmi krátkou životnost, je skutečně kvalitní?

Leč to zní zvláštně, životnost pásku se odvíjí od způsobu, jakým je s ním zacházeno a jak často jej nosíte. Kůže, jako každý jiný materiál, má své výhody i nevýhody. A zde se dostáváme k jádru věci – je důležité chovat se k těmto řemínkům opravdu šetrně a je nutné se vyvarovat kontaktu s jakoukoli vyšší vlhkostí a vodou – divíte se, že máte kožený řemínek u hodinek vodotěsných do 10 ATM? Při koupi hodinek je nutné brát zřetel, pro jaký účel hodinky chcete. Tedy, zda toužíte po funkčním módním doplňku či pouze po hodinkách jako takových – zde doporučujeme volit jiný materiál řemínků. Dále kůži nesvědčí byť nechtěné použití síly – zatáhnutí/natáhnutí; prudké změny teplot a paradoxně také způsob sundávání a nasazování.

Kaučukový/silikonový pásek či pouzdro se zabarvilo, proč a jak to odstraním?

U hodinek, kde byl použit zmíněný materiál či pryž se nejedná o nic neobvyklého. Vše se odvíjí opět od vlastností daného materiálu – kaučuk je pórovitý a proto stačí užívání parfémů, krémů či jiných kosmetických přípravků a dojde k zabarvení na kontaktních místech. Velký vliv na změnu barvy takových hodinek má také tělesný pot.

Existuje pár způsobů, jak ušpinění odstranit, avšak jedná se o složitější proces, kdy není nikdy zaručen finální výsledek a vzhled.

Jak prodloužím živnost plástového či kaučukového pásku? -

Hodinky s plastovým či kaučukovým páskem se vyplatí na noc sundávat, protože tyto materiály jsou především v horkých měsících náchylné na pot. Za pravidelnou prevenci lze využít silikonový olej, kterým pásek nastříkáte ze všech stran či jím namočte hadřík a rozetřete jej po pásku. Důležité je nechat olej důkladně zaschnout a poté je můžete nosit. Tímto způsobem můžete docílit životnosti delší až o jeden rok.


Kabelky

Jak mohu ochránit kabelku z Eko kůže a prodloužit její životnost?

Už před prvním použití novou kabelku vždy důkladně impregnujte speciálním přípravkem určeným přímo na kůži. Použít můžete přípravky ve formě spreje, nebo krému.

Impregnace chrání kabelku před nečistotami, mastnotou a vlhkostí. Impregnaci je potřeba opakovat v pravidelných intervalech – impregnování není trvalé. Pokud nosíte kabelku každý den, pak používejte impregnační přípravek jednou za 1-2 měsíce.  

Kůže stále dýchá a pracuje. Proto v průběhu času přirozeně dochází k jejímu vysychání a popraskání. Částečnou výživu kabelce dopřejete pomocí impregnace, speciální péči o kůži můžete zajistit pomocí vyživujících přípravků pro galanterní výrobky. Doporučujeme zejména vyživující krémy nebo impregnační tuky.

Jak mohu vyčistit koženou kabelku?

Při samotném čištění postupujte velmi opatrně. Jakkoliv zašpiněnou kabelku byste měli co nejrychleji očistit. Malé znečištění odstraníte pomocí navlhčeného hadříku – vyčištěné místo je potřeba důkladně utřít do sucha. Větší znečištění odstraníte speciálními prostředky – doporučujeme např. speciální čisticí pěny, které šetrně odstraní z kůže skvrny, otisky prstů i další nečistoty. Speciální čistící gumy dokážou šetrně odstranit i zašlé nečistoty. Nejlepším řešením je samozřejmě předejit samotnému vzniku jakýkoliv nečistot na kabelce.

Pokud chcete udržet kabelku krásně lesklou, je velmi vhodné použít prostředky, které obsahují karnaubský vosk. Ten má silnou schopnost přilnutí k povrchu, avšak v žádném případě však na povrchu kabelky nevytváří mastný film, kterým byste se mohli znečistit. Díky tomuto vosku se jemné povrchové škrábance zacelí a kabelka získá původní lesk a zpět své syté barvy.

Nikdy k odstraňování nečistot nepoužívejte klasické mýdlo nebo přípravek na nádobí, mohli byste si kabelku zničit.

Jak vysušit vlhkou kabelku?

Kožené kabelky jsou náchylné na vyšší teploty. Nenechávejte kabelku schnout u topení nebo u ohně. Kabelka bude nejlépe schnout, např. pokud ji pověsíte do prostoru na ramínko.

Mohu vystavovat kabelku dlouhodobému slunečnímu světlu?

Nevystavujte kabelku dlouhodobému přímému slunečnímu světlu – při běžném nošení sluneční záření nevadí.

Jak mohu ošetřit kabelku z Eko kůže?

Na kožené kabelky nepoužívejte krémy na boty. Krémy mají jiné vlastnosti než speciální přípravky pro ošetření kožené galanterie a mohly by vaši kabelku poškodit.

Jakou má kabelka nosnost?

Nenoste v kabelce příliš velkou zátěž, aby nedošlo k její deformaci a tzv. „vytahání“ kůže.
Módní kabelky mají maximální nosnost 1 – 1,5 Kg.

Jak ochránit zipy na kabelce?

Myslete i na ochranu zipů a občas je promažte včelím voskem nebo speciálními vatovými tyčinkami určenými k čištění zašlých šperků.

Kabelka dorazila díky přepravě mírně promáčknutá, co s tím?

V případě, že vlivem přepravy dojde k jakékoliv tvarové deformaci, promáčknutí, prohnutí části kabelky, stačí kabelku vycpat, nejlépe ručníky, a nechat třeba přes noc „odstát“. Kabelky z Eko kůže jsou stejně pružné jako kabelky z přírodní kůže.  

Některé kabelky jsou dodávány v částečně přeloženém stavu. Je tedy potřeba použít výše uvedený postup, aby kabelka získala svůj správný tvar.